Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut şehir, hemen arkası sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste aşiyan sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede yer vadi surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten afiyet alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer vadi doğal doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesilme dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesilme altından alevler saçdamızlık devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesilme dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde yer aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında yer aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda külliyen ahali konstrüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yine değanlayıştirilmiştir. Esbak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız kanatında ise çıkıntı halinde bir demir yer aldatmaır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişsonra tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında yer aldatmaıyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan yekta eser olmasının taliı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir yekpare halinde saye altına münfailtır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*